کتاب اصول علم اقتصاد نوشته کارل منگر بنیانگذار مکتب اتریش منتشر شد

کتاب اصول علم اقتصاد نوشته کارل منگر بنیانگذار مکتب اتریش منتشر شد

پس از‌گذشت هشتاد سال از نگارش این‌کتاب به زبان آلمانی، ترجمه انگلیسی آن سال 1950 میلادی در دسترس علاقمندان قرار‌گرفت و هم اکنون نیز با توجه به اینكه دسترسی به‌کتاب فارسی «اصول علم اقتصاد» منگر می‏تواند بسیار مُثمرِ ثَمر واقع شود نشر آماره اقدام به نشر این اثر به زبان فارسی نموده است.

كارل منگر را باید مؤسس مكتب اتریش در سال 1871.م دانست. زیرا او در این سال با انتشار كتاب اصول علم اقتصاد تحول بزرگی در روند تفكرات علم اقتصاد بوجود آورد. 

كتاب با دو مقدمه آغاز می‌شود: مقدمه‌ی اول به مقاله‏ای از پروفسور فردریش. ای فون هایِک مزین شده است. پروفسور هایک خود در زمره نمایندگان برجسته مکتب اتریش بوده و یكی از برندگان جایزه نوبل اقتصاد در سال 1974 میلادی و صاحب‌کتاب «راه بردگی» می‏باشد. با دریافت جایزه‌ی نوبل توسط هایک بار دیگر توجه جهانیان به مکتب اتریش جلب شد. وی در قالب این مقاله قدردانی ویژه‏ای از جایگاه منگر در رشد وگسترش دانش اقتصاد به عمل آورده است. مقدمه‌ی دوم از دکتر یداله دادگر استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی می‌باشد. ایشان از صاحبنظران در عرصه‌ی  متدولوژی علم اقتصاد می‌باشند و در این زمینه مقالات و‌کتاب‌های قابل توجهی به رشته‌ی نوشته درآورده‌اند.

ترجمه و ویراستاری این اثر زمان، انرژی و حوصله‌ی زیادی به خود اختصاص داده است علیرغم ترجمه‌ی انگلیسی اثر باز هم عبارات و كلمات زیادی به زبان آلمانی در متن وجود داشت كه در ترجمه آنها دقت شده است. اکثر پاورقی‌ها در مقدمه‌ی هایِک، متن اصلی و  عنوان‌کتاب‌ها و مقاله‌ها در قسمت ضمائم به زبان آلمانی بوده‌که با دقت زیاد و در حد توان و بضاعت علمی به فارسی ترجمه شده است.

تاریخ انتشار: 23:21 1394/11/13

نظرات بینندگان

توجه: وارد کردن نام و آدرس ایمیل اختیاری میباشد