رمان «طبرخون» رونمایی شد/جولان داستانی کشتگانی که رستم کشت

رمان «طبرخون» رونمایی شد/جولان داستانی کشتگانی که رستم کشت

رمان «طبرخون» نوشته محسن فاتحی توسط نشر آماره منتشر و رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رمان «طبرخون» نوشته محسن فاتحی عصر روز جمعه ۱۳ اردیبهشت توسط نشر آماره منتشر و رونمایی شد.

این کتاب دومین رمانی است که از فاتحی چاپ می‌شود و داستانش در جنوب کشور جایی میان شهرهای شوش، شوشتر و دزفول جریان دارد. فاتحی پیش از این کتاب، رمان «ماخونیک» را با همکاری همین ناشر چاپ کرده است.

این رمان درباره جدال کهن سه ضلع همیشگی تاریخ است؛ خدا، انسان و شیطان. داستان از نمایشگاه نقاشی علی‌اکبر صادقی آغاز می‌شود و با گذر از لایه‌های تاریخ به اسطوره‌های مانوی می‌رسد. سرگردانی بین نور و ظلمت، از جمله موضوعات محوری این کتاب است.

تم و زمینه اصلی داستان «طبرخون» انسان معاصر و سرگردانی اوست؛ انسانی که میان نیروهای خیر و شر گم شده و نمی‌تواند این دو را از یکدیگر جدا کند. نویسنده رمان در نگارش آن از اسطوره‌های تاریخی و مانوی استفاده کرده است. او همچنین از دوران پهلوانی شاهنامه و قهرمانانش استفاده کرده است. کتاب‌های بندهش و مینوی خرد نیز از جمله منابعی هستند که نویسنده در کنار شاهنامه از آن‌ها استفاده کرده است.

در داستان «طبرخون» تمام جنگجویانی که به دست رستم کشته شده‌اند و نامشان در شاهنامه آمده، زنده می‌شوند و در داستان نقش‌آفرینی می‌کنند. در نتیجه جایگاه متلاطم انسان در جولانگاه نبرد خدا و شیطان به تصویر کشیده می‌شود. همچنین بر مبنای روایت عطاملک جوینی در تاریخ جهانگشا، بخش‌های کوچکی از حمله مغول به ایران، بازسازی شده است. به گفته فاتحی تعدادی از نام‌های شخصیت‌های داستان نیز برگرفته از ادبیات عامه مانند حسین کرد، جهانگیرنامه، بهمن‌نامه، سمک عیار و امیرحمزه صاحب قران است. فصلی از رمان نیز استخراج مقوله درد چشمی است که نصیب فرزندبصیرالملک شیبانی شده و در خاطرات این مستوفی عهد ناصری آمده است.

این رمان به‌تازگی وارد بازار نشر شده است.

 

منبع خبرگزاری مهر 16 اردیبهشت 98

تاریخ انتشار: 17:22 1398/04/26

نظرات بینندگان

توجه: وارد کردن نام و آدرس ایمیل اختیاری میباشد