رويايرويي كاپيتاليزم و سوسياليزم

17,000 تومان

امتیاز دهی

رويايرويي كاپيتاليزم و سوسياليزم

  • توضیحات کتاب
  • نظرات

جان استوارت میل، متولد 20 مه 1806.م در لندن، از متفکرین برجسته سده‌ی نوزدهم به شمار می‌آید. وی را از اندیشمندان سرآمد دوران مدرن دانسته‌اند. دوران حیات استوارت میل مقارن با آغاز دوران انقلاب صنعتی بوده، دوره‌ای که با دگرگون‌سازی ساختار اجتماعی ـ اقتصادی انگلستان، موجبات دگرگونی و تغییر نظام فکری ـ فلسفی آن کشور را نیز فراهم ساخت. در مقابل، استوارت میل نیز که فرزند زمانۀ خویش بود، با تعمق در مسائل، موضوعات و دگرگونی‌های پیرامون خویش و با تکیه بر استنتاجاتِ حاصل از این رهگذر به رهنمون‌سازیِ جامعه به مرحله‌ای متعالی‌تر اهتمام ورزید.

ساختار اندیشه‌های اصلی استوارت میل عمدتاً مبتني بر تجربه‌گرایی، اصالت فایده و دموکراسی است. با این حال، مفهوم عدالت در هسته‌ی مرکزی نظریات وی جای دارد. وی در این راستا مفهوم «عدالت توزیعی» را مطرح می‌سازد، که این مفهوم را در اصل از اندیشه‌های ارسطو برگرفته است. بر اساس این مفهوم، که میل آن را والاترین اصل عمومی عدالت اجتماعی می‌داند، نظام جامعه بایستی با تمامی افرادی که در مقیاسی برابر به جامعه خدمت نموده‌اند، رفتاری به یک اندازه نیکو داشته باشد.

اثری که پیش روی داریم، جان استوارت میل کوشیده است که با قرار گرفتن در جایگاهی بی‌طرف و توأم ساختن استدلال‌های خود از منظر قضاوت‌گرانه نقائص و نارسایی‌های دو نظام سوسیالیسم و سرمایه‌داری را مورد بررسی قرار دهد. از همین روی است که وی را آشتی‌دهنده و میانجی مکاتب سیاسی لیبرالیسم و سوسیالیسم و برجسته‌ترین نماینده فکری «سوسیال لیبرالیسم» دانسته‌اند، همان‌گونه که در اثر حاضر نیز خواهیم دید، وی در خصوص تضادهای ساختاری نظام اقتصاد سرمایه‌داری، نه راهکارهای افراط‌گرایانه بلکه نوعی خط مشیِ اصلاح‌طلبانه را در پیش می‌گیرد، چرا که به زعم وی نارسایی‌های موجود در چارچوب نظام اقتصادِ سرمایه‌داری از طریق انجام اصلاحات مرتفع خواهند گشت.


اطلاعات بیشتر

موضوع:
شابک:
978-600-92537-1-5
تعداد صفحات:
144 صفحه
نوبت چاپ:
دوم
سال چاپ:
1396